خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
۹۶/۰۳/۰۵ ۱۱:۲۷
شناسه خبر : 2060

فاضلاب “شیبان” مرز بحران را رد کرد! / حکایت ناتمام طغیان فاضلاب در خیابان های شهر + تصاویر

سرریز فاضلاب در خیابان های شیبان، نارضایتی شهروندان و گلایه آنان را به همراه داشته است. ...

به گزارش باوی نیوز: طغیان و سرریز شدن فاضلاب در معابر اصلی شهر شیبان باعث شده مردم این شهر محروم، از مشاهده چنین وضعیت اسفناکی کلافه شوند ولی ظاهرا قرار نیست این مشکل حل شود.

معضل سرازیر شدن فاضلاب در خیابان‌های شهر شیبان به فصل خاصی محدود نیست و در سایه نبود سیستم دفع فاضلاب، مسئولان از مُسکن‌های موقت و بعضا آسیب زننده به محیط زیست استفاده می‌کنند که این باعث به خطر افتادن سلامت شهروندان شده است. تفاوتی ندارد که تابستان باشد یا زمستان، سال هاست که شهروندان شیبانی برای عبور از خیابان‌های شهر مجبور به تحمل منظره ناپسند و بوی نامطبوع فاضلاب هستند.

اگر عنوان شود که این روزها دیگر شمار مشکلات مردم شیبان با عدد و رقم قابل بیان نیست، این را نمی توان در قالب سیاه نمایی طبقه بندی کرد. از فقر، بیکاری و مشکلات آب شرب گرفته تا فاضلاب هایی که با بی تدبیری مسئولان امر در خیابان های شهر سرازیر می شوند؛ همه و همه زندگی و سلامت مردم نجیب این شهر را تهدید می کند.

مدیران خوزستان می‌گویند در گذشته در خصوص فاضلاب ۱۶ شهر استان اقداماتی انجام‌ شده اما به دلیل مدیریت ناصحیح، در هیچ‌کدام از شهر‌ها فاضلاب وارد مدار نشده و زیر خاک مانده است.

استاندار در این باره گفته است: در جلسه‌ای با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزیر نیرو و مسئولان مرتبط، مشکلات فاضلاب خوزستان را مطرح کردیم و مقرر شد که ۲/۱ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای حل مشکل فاضلاب خوزستان اختصاص داده شود و برای تأمین دیگر اعتبارات موردنیاز راهکاری به‌صورت فاینانس در نظر گرفته شود.

«غلامرضا شریعتی» با اشاره به این‌که حل مشکل فاضلاب خوزستان نیز نیازمند ۳ هزار میلیارد تومان است، بیان کرده است: برای رفع مشکل آب و فاضلاب، استان اعتباری حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان نیاز دارد.

شهروندان شیبانی از سرریز شدن فاضلاب در برخی خیابان ها و مناطق شهر و آبگرفتکی معابر گلایه دارند.

یکی از شهروندان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: با گذشت ۳۰ سال، هنوز شهروندان با مشکل آبگرفتگی معابر و سرزیر فاضلاب دست و پنجه نرم می کنند.

وی افزود: طی روزهای گذشته فاضلاب به گونه ای در برخی خیابان ها سرریز شد که تردد مردم و خودروها را از این خیابان ها با مشکل مواجه کرد.

یکی از اهالی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: سالهاست که که مشکل آبگرفتگی معابر در این منطقه حاد و غیر قابل تحمل است و ساکنان برخی خیابان‌های شهر را که با این معضل روبرو هستند آزار می‌دهد.

وی با اشاره به عدم رسیدگی از سوی مسئولان امر می گوید: برای حل مشکل مکاتبه‌هایی با مسئولان محلی و استانی نیز صورت گرفت ولی در عمل هنوز اقدامی برای حل مشکل مشاهده نشده است.

شهروند دیگری می‌گوید: سرکشی به خیابان‌ها بدون انجام هیچ گونه اقدام عملی کاری را از پیش نمی‌برد و مردم شیبان خواهان حل مشکل به صورت اساسی هستند.

وی ادامه می هد: فرزندم بیماری ریوی دارد و بوی تعفن فاضلاب، مشکلات بیماری وی را بیشتر می کند، ولی مجبوریم این وضعیت را تحمل کنیم.

این شهروند با ابراز گلایه از عملکرد مسئولین اضافه کرد: بارها به اداره آبفا و فرمانداری مراجعه کرده ایم، ولی نتیجه ای از رفع مشکل فاضلاب در این منطقه نگرفتیم.


بدیهی ترین حق یک شهروند داشتن فضای امن، سالم و مناسب است که این حق با مشکل فاضلاب های روان و بوی نامطبوع، از مردم شیبان سلب شده و آنها را از داشتن کمترین ها محروم کرده است. به نظر می رسد تاکنون پای هیچ مسئول ارشدی در شهرستان باوی و استان به معابر اصلی شهر شیبان باز نشده است تا مشاهده کند که وضع فاضلاب چگونه زندگی عادی مردم را تحت تاثیر قرار داده است.

مسئولان محلی به خصوص فرماندار باوی و هچنین مسئولان استانی باید بدانند که حل مشکلات مردمی تنها نشستن پشت درهای بسته و جلسه گرفتن نیست زیرا با یک بازدید ساده و البته سرزده از معابر اصلی شیبان، می توان به عمق فاجعه پی برد.

انتهای پیام/