۲۱:۳۷:۵۲ - چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶
ضربه گیر روحانی در انتخابات حامل چه پیامی است؟ / عبور از روحانی یا ناکارآمدی دولت
ورود کاندیداهای ضربه گیر به خودی خود پدیده جالبی در انتخابات ایران است اما جالب ترین پدیده انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم اسحاق جهانگیری است.

به گزارش باوی نیوز: ورود کاندیداهای ضربه گیر به خودی خود پدیده جالبی در انتخابات ایران است اما جالب ترین پدیده انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم اسحاق جهانگیری است.

معاون اول دولت یازدهم در حالی در آخرین روز انتخابات وارد میدان رقابت شد که در پاسخ به پرسشی درباره برنامه هایش برای ریاست جمهوری گفت: من برای نام نویسی در انتخابات کمی دیر به جمع بندی رسیدم و برای همین برنامه هایم تفاوت زیادی با آقای روحانی ندارد.

به باور کارشناسان سیاسی کشور ورود اسحاق جهانگیری برای دستاوردسازی است تا با تقسیم کار با حسن روحانی بتواند در مناظرات و تبلیغات کارها را پیش ببرد.

حضور حسن روحانی در انتخابات ۹۶ بر خلاف گذشته جذابیتی برای مردم ندارد چرا که او هرچه وعده داده بود در یک نشست خبری انکار کرد.

جهانگیری این وسط چه می‌گوید؟

برخی از کارشناسان معتقدند که ثبت‌نام لحظه آخری جهانگیری از دو حال خارج نیست: نخست اینکه روحانی حسابی احساس «خطر» و «ضعف» کرده که یار کمکی طلبیده. مشهور است که روحانی چندان در جریان اوضاع نیست، وزرا هم برای دیدنش مشکل دارند، معاون رئیس‌جمهور می‌گوید در طول ۴ سال فقط یکبار جلسه اختصاصی با رئیس‌جمهور داشته و… عملاً جهانگیری دولت را اداره می‌کند و اگر قرار بر بحثهای اقتصادی و به چالش کشیدن ناکارآمدی دولت در سامان دادن به معیشت سخت و دشوار مردم باشد، تنهایی روحانی و اشراف نداشتن او به مسائل، کاملاً به چشم می‌زند.

دوم اختلاف در دولت و همچنین فاصله‌گذاری جریان اصلاحات با روحانی آن‌قدر جدی شده که حتی معاون اول دولت در قامت رقیب رئیس دولت بر می‌آید؛ شاید یک دلیل بی‌عملی دولت و نابسامانی وضع مردم هم همین بی سر و سامانی دولت باشد.

آیا جهانگیری توانایی پوشاندن ضعفهای روحانی رادارد

امیرابراهیم رسولی در این باره می نویسد: ثبت نام معاون اول دولت روحانی درآخرین روز میتواند برداشتهای متفاوتی را ایجاد کند اما به نظرمیرسد با توضیحات شخص جهانگیری وی آمده تاروحانی رادرمقابل رقبا کمک کند.

به عقیده این کارشناسی سیاسی “اینکه روحانی به یارکمکی نیاز دارد بیش از هرچیز میتواند نشانه ضعف او در پاسخگویی به عملکرد دولت یازدهم باشد.  رسولی ادامه می دهد: یار کمکی می آید تاضعفهای روحانی را پوشش دهد و درصورت لزوم ازعصبانیت احتمالی وی که دربسیاری مواقع از خود نشان میدهد جلوگیری کند.
اینکه جهانگیری دراین کار موفق شود یا شریک شکست احتمالی روحانی باشد تا چندی دیگر معلوم میشود اما آنچه مهم است اقتدار از دست رفته ای است که قرار است با یار کمکی احیاشود.

وی بیان می کند: سرنوشت کشور در ۴ سال گذشته به دست کسی سپرده شده بود که فاقد اعتماد به نفس برای دفاع از عملکرد خویش است و برای حضور در مناظرات و پیش بردن تبلیغات به یک یار کمی نیاز دارد.

انتهای پیام/

منبع:
تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب